article banner
Straipsnis

Užduotis – per trumpą laiką pakeisti 1,2 mln. darbo sutarčių

Nuo kitų metų „Sodros“ įmokos bus perkeltos darbuotojams ir atitinkamai padidintas jų darbo užmokestis, todėl darbdaviams reikės pakeisti apie 1,2 mln. darbo sutarčių. Verslas prašo pereinamojo laikotarpio.

Seimui priėmus įmokų „Sodrai“ mokėjimo pakeitimus, nuo 2019 m. beveik visa darbdavio „Sodros“ įmokų dalis perkeliama darbuotojui, keičiasi pajamų ir „Sodros“ įmokų tarifai, o darbuotojo darbo užmokestis prieš mokesčius dauginamas iš koeficiento 1,289. Po šių pakeitimų darbuotojo alga po mokesčių nesikeičia.

Vykintas Valiulis, konsultacijų bendrovės „Grant Thornton Baltic“ mokesčių projektų vadovas, įsitikinęs, kad tokie pokyčiai virs didele našta verslui, ypač jeigu jis turi daug darbuotojų.

„Jeigu pavyktų rasti panašų sprendimą, koks buvo priimtas euro įvedimo metu, pasiruošti pokyčiams būtų lengviau“, – teigia p. Valiulis.

Prieš euro įvedimą Valstybinė darbo inspekcija aiškino, kad dėl naujos valiutos darbo sutarčių keisti nereikia, nes esą galioja jų tęstinumo principas. Tuomet darbo užmokestį reikėjo padalyti iš 3,45280, o dabar padauginti iš 1,289.

Sutikimo nereikia

„Jeigu procedūra nebus supaprastinta, kils įmonių buhalterių, žmogiškųjų išteklių specialistų, bendrovių vadovų nepasitenkinimas. Darant prielaidą, kad vienai sutarčiai pakeisti reikia bent 20-ies minčių, susidaro 400.000 darbo valandų. Jeigu viena valanda kainuotų 5 Eur, sąnaudos sudarytų apie 2 mln. Eur“, – skaičiuoja p. Valiulis.

Reali našta būtų gerokai didesnė, nes reikės keisti ir darbo užmokesčio skaičiavimo sistemas. Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitime rašoma, kad „iki šio įstatymo įsigaliojimo draudėjas (darbdavys), kurio valstybinio socialinio draudimo įmokos perkeliamos pagal darbo sutartį dirbančiam darbuotojui, privalo perskaičiuoti darbuotojo bruto darbo užmokestį, jį padidindamas 1,289 karto ir atitinkamai pakeisdamas darbo sutartį su darbuotoju be išankstinio jo sutikimo“.

„Dabar daug kas mano, kad reikės darbuotojo sutikimo, – tokia nuomonė sklando dėl informacijos stokos. Darbuotojo sutikimo nereikės, tačiau ir be sutikimo procedūra užims daug laiko. Viską supaprastinti galėtų, pavyzdžiui, dvejų ar trejų metų pereinamasis laikotarpis, – siūlo p. Valiulis. – Ekonomikai augant, nemažai daliai darbuotojų darbo užmokestis kyla ir dėl to atsiranda poreikis keisti darbo sutartis, tačiau jis didėja ne visiems darbuotojams. Be to, ne visų įmonių finansiniai metai sutampa su kalendoriniais, todėl jos darbo užmokestį peržiūri ne gruodį.“

Nustačius kelerių metų pereinamąjį laikotarpį, darbo sutartis galima būtų pakeisti neskubant, kai atsiranda poreikis jas koreguoti dėl padidėjusio darbo užmokesčio ar kitokių aplinkybių.

Ūkio ir Finansų ministerijos pažymėjo, kad šis klausimas priklauso Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) kompetencijai, todėl komentuoti atsisakė. SADM teigia, kad darbo sutarčiai pakeisti darbuotojo išankstinio rašytinio sutikimo nereikia, nes darbuotojo darbo sąlygos nesikeičia – jo gaunamas neto darbo užmokestis išlieka toks pat, tačiau iki 2018 m. gruodžio 31 d. turi būti pakeista su darbuotoju sudarytos darbo sutarties darbo užmokesčio sąlyga – nustatytas bruto darbo užmokestis turi būti padidintas 1,289 karto.

Ministerija tvirtina, kad užmokestis už darbą yra viena būtinųjų darbo sutarties sąlygų, kuri privalo būti aiškiai apibrėžta darbo sutartyje, todėl, keičiantis teisiniam reguliavimui, šią sąlygą reikia pakeisti. Anot SADM, nėra galimybės padidinti darbuotojo darbo sutartyje numatyto bruto darbo užmokesčio 1.289 karto nekeičiant pačios darbo sutarties.

Galima ir el. paštu

Karolina Laurynaitė, advokatų kontoros „Jurex“ asocijuotoji partnerė, advokatė, teigia, kad šiuo metu įstatymo taikymui alternatyvų nenumatyta, reikalavimai visiems yra privalomi, todėl verslas vėl turės keisti sutartis.

„Verslui siūlytume pagalvoti, kaip darbo sutarčių keitimo procesą padaryti kuo paprastesnį. Darbdavys, pavyzdžiui, galėtų priimti įsakymą, kad visos darbo sutartys yra keičiamos automatiškai – pakeičiama jose esanti nuostata dėl darbo užmokesčio dydžio, kuris bus perskaičiuotas pagal tam tikrą formulę. Tokiu būdu kiekvienas darbuotojas gaus papildomą lapą prie darbo sutarties pakeitimo su darbo užmokesčio suma“, – pataria p. Laurynaitė.

Jeigu su darbuotoju sutarta, kad informaciją galima pateikti el. paštu, naują darbo užmokesčio sumą jam galima bus atsiųsti ir el. paštu.

„Kontroliuojančiosios institucijos, aiškindamos teisės aktus, susijusius su darbo sutarčių keitimu, kartais pateikia griežtesnę poziciją, todėl vertėtų palaukti jų išaiškinimų ir tuomet imtis pokyčių“, – teigia p. Laurynaitė.

Anot jos, toks informavimas svarbus dėl to, kad darbo užmokestis darbuotojui nesumažėtų.


Plačiau: https://www.vz.lt/finansai-apskaita/2018/08/29/uzduotis--per-trumpa-laika-pakeisti-12-mln-darbo-sutarciu#ixzz5PkbJXsHW