Straipsnis

Darbo užmokesčio apskaita: ramybę užtikrins kompetencija

By:
insight featured image
Kartu su nuolat kintančiais darbo užmokesčio apskaitos reikalavimais ir didesniu dėmesiu darbuotojams, rinkoje ryškėja ir darbo užmokesčio buhalterių svarba. Turėti išskirtinai tik darbo užmokesčio apskaitos specialistą gali ne kiekviena įmonė, tačiau jų kompetencijų vertę verslas jau pradeda jausti.
Contents

„Dar prieš 4-5 metus specializuotas darbo užmokesčio buhalteris rinkoje buvo retenybė. Galimybių mokytis ir gilinti būtent šios srities kompetencijas irgi buvo mažai. Bet pastaraisiais metais darbuotojams ir jų užmokesčio klausimams dėmesio skiriama gerokai daugiau. Atėjo suvokimas, kad atskiras darbo užmokesčio apskaitos specialistas kuria vertę, tad jų paklausa auga“, – pastebi Inesa Vilkaitė, audito, apskaitos ir verslo konsultacijų bendrovės „Grant Thornton Baltic“ darbo užmokesčio skyriaus vadovė.

Pasak jos, vienas iš lemiamų veiksnių tokiam pokyčiui – auganti vadybos kultūra ir pasikeitusi darbuotojų svarba organizacijose. Didesnis atlyginimas, kaip motyvacijos priemonė, veikia sąlyginai trumpai, darbuotojai iš organizacijų tikisi papildomų naudų, tad kuriama daugiau motyvacinių sistemų. Tos sistemos turi ne tik veikti, bet ir būti teisėtos, teisingos, atitikti teisės aktus, kurie Lietuvoje gana sudėtingi.

„Atlygio skaičiavimui Lietuvoje turime daug teisės aktų, labai daug išimčių, skirtingų skaičiavimo metodikų. Itin daug pokyčių įnešė vien Darbo kodekso pakeitimas, mokesčių reforma. Teisiniai pakeitimai vyksta kone kasmet ir specialistams reikia spėti persiorientuoti, į juos visus įsigilinti“, – kompetencijos svarbą pabrėžia I. Vilkaitė.

„Grant Thornton Baltic“ darbo užmokesčio skyriuje šiuo metu jau dirba 12 specialistų, kurių veiklos sritis – klientų darbo užmokesčio apskaita. Ieškoti ekspertų šiam skyriui nėra lengva užduotis – daugelis buhalterių įmonėse yra atsakingi už kelias veiklos sritis ir neturi galimybių labai gerai įsigilinti į kiekvieną jų. Milda Mikušauskienė, „Grant Thornton Baltic“ partnerė, atsakinga už apskaitos departamento darbą, pažymi, kad darbo užmokesčio buhalterija turi savo ciklą, todėl darbdaviai įmonėse linkę paskirstyti darbo krūvį ir tokiam specialistui papildomai priskiria kitos srities užduočių. Iš vienos pusės, tai suprantama, tačiau būtent tokia praktika užkerta galimybes tobulėti. Jei įmonėje atlyginimu rūpinasi vienas buhalteris, jis, apskritai, sunkiai pakeičiamas: negali išeiti atostogų tada, kada nori, dažniau perdega, praranda motyvaciją.

Dalis įmonių renkasi ir kitą kelią – samdo specialistus iš šalies. Tiesa, Lietuvoje to imasi daugiausiai tarptautinių įmonių filialai. Vietos įmonės atlygio apskaitai vis dar dažniau renkasi samdyti vidinius buhalterius, kurie, jei įmonėje dirba daug darbuotojų, tiesiog labiau apsimoka.

„Daug klientų samdo mus visai buhalterijai tvarkyti. Konkrečiai dėl darbo užmokesčio apskaitos paslaugų dažniausiai kreipiasi tarptautinių įmonių atstovybės. Dalis jų atskiria įvairias buhalterijos sritis ir padalina jas kelioms apskaitos įmonėms, taip valdydamos rizikas. Kitos nori išorės specialistų, kad, tam tikra prasme, užsitikrintų ramybę. Darbo užmokesčio sritis yra labai jautri, bet kokią klaidą ar netikslumą darbuotojai pajunta su kiekvienu atlyginimu ir tai išsaukia neigiamas emocijas. Vadovams paprasčiau ir ramiau, kai to imasi šios srities ekspertai iš išorės, taip pat išvengiama rizikos, kad darbo užmokesčio skaičiavimas nutrūks buhalteriui netikėtai susirgus ar nusprendus pakeisti darbovietę“, – kompetenciją ir ramybę, kaip svarbiausius išorės partnerių privalumus, pabrėžia M. Mikušauskienė.

Skaitykite ir portale "Verslo žinios"