60 VDU Pranešimas

Artėjant metinių GPM deklaracijų teikimo terminui – priminimas dėl socialinio draudimo įmokų ir GPM taikymo, pasiekus 60 VDU ribą

Inesa Greičė
By:
insight featured image
Contents

Primename, jog Lietuvoje nuo to momento, kai asmens gaunamos su darbo santykiais susijusios, ir jų esmę atitinkančios pajamos* pasiekia nustatytą ribą, yra keičiami iš šių pajamų išskaičiuojami mokesčiai. Šie pakeitimai atliekami remiantis Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo ir Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo nuostatomis, kurios įsigaliojo nuo 2019 m. sausio 1 d.

2024 m. ir vėlesniais metais nustatyta pajamų riba siekia 60 nustatytų šalies vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių (toliau – VDU). 2024 m. mėnesiniam VDU esant 1902,70 Eur, riba, nuo kada mokesčiai nuo darbuotojo gaunamų draudžiamųjų pajamų susijusių su darbo arba jų esmę atitinkančiais santykiais keitėsi, buvo pasiekus 114 162 Eur pajamas. Vėlesniais metais ši riba didės priklausomai nuo to, koks tais metais bus patvirtintas šalies VDU (pvz.: 2025 m. 60 VDU sieks 126 532,80 Eur).

Aktualu, tai, jog tą mėnesį, kai draudžiamosios pajamos pasiekia nustatytas 60 VDU „lubas“, Valstybinio socialinio draudimo (toliau – VSD) įmokos perskaičiuojamos, atitinkamai darbuotojui taikoma tik sveikatos draudimo mokestis (6,98 %), o VSD įmokų (12,52 %) bei papildomo pensijos kaupimo (3 %) mokėti nebereikia. Pažymėtina, kad 60 VDU riba nėra taikoma draudėjo (darbdavio) įmokoms. Tuo tarpu, kaip nustato LR Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas, gyventojo per metus gautos visos su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančios pajamos (išskyrus ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokas), viršijančios 60 VDU apmokestinamos 32 % GPM.

Socialinio draudimo įmokų permokas darbdavys gali grąžinti darbuotojui einamąjį mėnesį, atitinkamai pakoreguodamas įrašus apskaitos programoje, arba su sekančio mėnesio atlyginimo išmokėjimu. Traktuojama, jog šis Sodros mokesčių įmokų grąžinimas, turi padengti papildomą 12 % GPM už tą mėnesį, kuomet asmuo gavo 60 VDU viršytas pajamas. Apie perskaičiavimą ir įmokų tarifo pasikeitimą Sodra informuoja visus apdraustojo asmens draudėjus (darbdavius), o apdraustasis asmuo informuojamas per asmeninę „Sodros“ paskyrą gyventojui. Darbdavys informaciją apie pasikeitimus gali pamatyti bendroje deklaruotų pajamų Sodros ataskaitoje, kurioje nurodoma, kokį mėnesį yra keičiami įmokų tarifai, ir kokią mokesčio permoką reikia grąžinti darbuotojui. Pastebėtina, jog atsiradus ankstesnių mėnesių korekcijoms, šios įmokos gali būti perskaičiuojamos papildomai.

Skirtingai negu Socialinio draudimo mokesčiai, kurie yra pakeičiami privalomai pačios Sodros, GPM didesnį tarifą perskaičiuoti ir sumokėti pareigą turi pats gyventojas. 12 % skirtumą gyventojas turi susimokėti iki kitų metų gegužės 1 d. pateikdamas metinę Pajamų mokesčio deklaraciją (GPM311 formą). Tačiau darbdavio ir darbuotojo sutarimu, progresinį 32 % GPM tarifą gali taikyti ir išskaičiuoti darbdavys, kas mėnesį skaičiuodamas darbo užmokestį, tokiu būdu sumažindamas įmokas, kurias turės pervesti pats darbuotojas metams pasibaigus. Atkreiptinas dėmesys, jog nepaisant to, kad pasirenkamas pastarasis būdas, už teisingą mokesčio perskaičiavimą visgi yra atsakingas pats pajamas gavęs gyventojas, kadangi vertinamos visos per metus gautos pajamos, ne tik tos, kurios buvo gautos iš minėtojo darbdavio.

Pateikiame pavyzdį, kaip keičiasi mokesčių dydžiai ir gautų pajamų apmokestinimas skirtingais darbuotojų pajamų lygio atvejais:


Pastebėtina, jog mokesčių tarifų pasikeitimai galioja tik nuo „lubų“ pasiekimo momento iki kalendorinių metų pabaigos. Nuo kitų metų sausio 1 d. vėl taikomi standartiniai tarifai iki kol pasiekiama 60 VDU riba.

 

* darbo užmokesčio pajamos, tantjemos ar atlygis už veiklą stebėtojų taryboje ar valdyboje, paskolų komitete, mokamas vietoj tantjemų arba kartu su tantjemomis, iš asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, gautos pajamos pagal autorines sutartis, taip pat mažųjų bendrijų vadovų, kurie pagal Lietuvos Respublikos mažųjų bendrijų įstatymą nėra tų mažųjų bendrijų nariai, pagal civilinę (paslaugų) sutartį už vadovavimo veiklą gautos pajamos).